Drukuj

22 kwietnia miliony ludzi na całym świecie świętuje Dzień Ziemi. Idea troski o niebieską planetę łączy ludzi niezależnie od narodowości, wyznania, zawodu czy wieku. Święto to jest okazją, by nagłośnić globalne problemy i domagać się odpowiednich działań politycznych.

Pierwszy Dzień Ziemi

W styczniu 1969 roku doszło do największej katastrofy ekologicznej w dziejach Stanów Zjednoczonych. U wybrzeża Santa Barbara wyciekło 100 tysięcy baryłek oleju, co doprowadziło do śmierci tysięcy ptaków, delfinów oraz innych morskich zwierząt, a także dewastacji środowiska na długie lata. Katastrofalne skutki tego wydarzenia mocno poruszyły amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona i przyczyniły się do zainicjowania międzynarodowego ruchu na rzecz edukacji ekologicznej.

W tamtym czasie nikt jeszcze nie wspominał o czekającej nas w niedalekiej przyszłości zmianie klimatu. Zauważono dopiero pierwsze sygnały katastrofy, która może doprowadzić do nieodwracalnych zmian na naszej planecie.

22 kwietnia 1970 odbył się pierwszy w historii Dzień Ziemi. Zorganizowano masowe protesty, w których udział wzięło ponad 20 milionów Amerykanów. 2 grudnia 1970 roku powołano do życia Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska i podpisano wiele aktów prawnych mających na celu ochronę zagrożonych gatunków czy walkę o zrównoważone środowisko.

W 1990 roku zorganizowano pierwszy Międzynarodowy Dzień Ziemi, do którego obchodów przyłączyło się 200 milionów ludzi ze 141 krajów. 

Dzień Ziemi to symboliczna data i międzynarodowe święto, które przypomina nam o tym, że walka o dobro naszej planety wciąż trwa i każdy z nas może przyłączyć się do pokojowej batalii.

Co możesz zmienić już teraz?

  1. Segreguj śmieci.
  2. Idź na zakupy z własną torbą.
  3. Kupuj świadomie. Zamiast nowych ubrań korzystaj z tego, co już zostało wyprodukowane. Second-handy, serwisy i sklepy vintage to miejsca, w których znajdziesz prawdziwe perełki.
  4. Naprawiaj zamiast wyrzucać.
  5. Zastąp chemiczne środki własnoręcznie przygotowanymi produktami. Wystarczy ocet, soda oczyszczona i cytryna.
  6. Nie marnuj i nie wyrzucaj jedzenia. Naucz się gotować z resztek. 
  7. Kupuj produkty od lokalnych dostawców i jedz sezonowo. 
  8. Pij wodę z kranu. Pamiętaj, że w cenie półlitrowej butelki masz około 360 litrów kranówki!

(źródło: ofeminin.pl, autor: Dagmara Łacny)

Ustanowiony pół wieku temu Dzień Ziemi od lat koordynuje organizacja EarthDay (https://www.earthday.org)

Filmowe inspiracje:

https://www.youtube.com/watch?v=Ep9MFiWXR8M

https://www.youtube.com/watch?v=szrnkGJAekc

https://www.youtube.com/watch?v=-GUSrRhXcXA