Drukuj

Ważne rocznice kwietniowe, o których warto pamiętać:

1 kwietnia 1548 roku zmarł w Krakowie Zygmunt I Stary, król Polski i wielki książę litewski.

1 kwietnia 1656 roku król Jan Kazimierz Waza złożył śluby w katedrze lwowskiej, ogłaszając Matkę Boską Królową Korony Polskiej. Uroczystość, której przewodniczył nuncjusz papieski Pietro Vidoni, odbyła się w czasie potopu szwedzkiego, w momencie, w którym niemal cała Rzeczpospolita była opanowana przez obce wojska.

3 kwietnia 1940 roku rozpoczęły się masowe egzekucje polskich jeńców przebywających w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Kolejne partie więźniów transportowano do Katynia, Miednoje i Piatichatek, gdzie ich rozstrzeliwano. W wyniku akcji, która trwała do czerwca 1940 roku, zginęło ponad 20 tysięcy obywateli polskich.

4 kwietnia 1794 roku wojska polskie pod dowództwem Tadeusza Kościuszki pokonały pod Racławicami wojska rosyjskie.

5 kwietnia 1941 roku zmarł Franciszek Kleeberg, dowódca Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Polesie" we wrześniu 1939 roku.

6 kwietnia 1917 roku Stany Zjednoczone wypowiedziały wojnę Niemcom, przystępując tym samym do I wojny światowej po stronie Ententy.

7 kwietnia 1656 roku wojska polskie pokonały Szwedów pod Warką. Była to pierwsza zwycięska bitwa Rzeczypospolitej odniesiona w polu w czasie potopu szwedzkiego.

9 kwietnia 1241 roku wojska polskie pod dowództwem Henryka II Pobożnego zostały pokonane pod Legnicą przez Mongołów.

10 kwietnia 1525 roku odbył się hołd pruski. Książę pruski Albrecht Hohenzollern złożył hołd królowi polskiemu Zygmuntowi Staremu.

11 kwietnia 1864 roku Romuald Traugutt, dyktator powstania styczniowego, został aresztowany przez policję rosyjską. Więziono go na Pawiaku, a następnie w Cytadeli Warszawskiej. Sąd wojskowy skazał go na karę śmierci. 

12 kwietnia 1945 roku zmarł Franklin Delano Roosevelt, prezydent Stanów Zjednoczonych w latach 1933 – 1945.

14 kwietnia 1570 roku przedstawiciele braci czeskich, luteranów i kalwinów, uczestniczący w synodzie generalnym podpisali tak zwaną zgodę sandomierską. Była to forma sojuszu obronnego przeciw kontrreformacji. Porozumienie zakładało pokojowe rozwiązywanie sporów między wyznaniami i wspólne działanie w konfliktach z katolikami.

15 kwietnia 1912 roku podczas swojego pierwszego rejsu zatonął brytyjski transatlantyk "Titanic". Podczas katastrofy zginęło ponad 1500 osób.

16 kwietnia 1945 roku rozpoczęła się bitwa o Berlin, która zakończyła się ostatecznym upadkiem III Rzeszy.

16 kwietnia 1952 roku generał August Emil Fieldorf „Nil” został skazany na karę śmierci przez warszawski Sąd Wojewódzki. Wyrok przez powieszenie wykonano 24 lutego 1953 o godz. 15.00 w więzieniu Warszawa-Mokotów przy ul. Rakowieckiej.

17 kwietnia 1794 roku wybuchła w Warszawie insurekcja pod wodzą szewca Jana Kilińskiego.

18 kwietnia 1518 roku król Polski Zygmunt I Stary poślubił mediolańską księżniczkę Bonę Sforzę. Tego samego dnia została ona koronowana na królową Polski. Uroczystość odbyła się w Krakowie.

19 kwietnia 1809 roku doszło do bitwy pod Raszynem. Wojsko polskie i saskie, dowodzone przez księcia Józefa Poniatowskiego, stoczyło walkę z korpusem wojsk austriackich, pod dowództwem arcyksięcia Ferdynanda Karola d'Este.

19 kwietnia 1943 roku wybuchło powstanie w getcie warszawskim, będące odpowiedzią na rozpoczęcie akcji ostatecznej likwidacji getta przez oddziały niemieckie pod dowództwem generała SS Jürgena Stroopa. Na czele grup powstańczych stanął Mordechaj Anielewicz. Walka trwała do połowy maja.

23 kwietnia 1935 roku prezydent Polski Ignacy Mościcki podpisał akt konstytucji kwietniowej. W miejsce poprzedniego systemu, w którym najważniejszą rolę odgrywał parlament, wprowadzała ona ustrój oparty na silnej władzy prezydenta i rządu. 

25 kwietnia 1333 roku odbyła się koronacja Kazimierza III Wielkiego na króla Polski. Jednocześnie królową została jego żona, Aldona Giedyminówna. Uroczystość odbyła się w katedrze wawelskiej.

25 kwietnia 1920 roku rozpoczęła się operacja kijowska podczas wojny polsko – bolszewickiej. Jej efektem było zajęcie Kijowa przez wojska polskie.

27 kwietnia 1792 roku podpisano w Petersburgu akt zawiązania konfederacji targowickiej.

28 kwietnia 1924 roku rozpoczął działalność Bank Polski. Tego samego dnia wprowadzono do obiegu nową walutę – złotówkę, która zastąpiła polskie marki. 

29 kwietnia 1648 roku rozpoczęła się bitwa pod Żółtymi Wodami w trakcie powstania Chmielnickiego. Zakończyła się klęską wojsk polskich.

30 kwietnia 1789 roku George Washington został zaprzysiężony na pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych. W pierwszych amerykańskich wyborach zmierzył się z siedmioma innymi kandydatami.

Opracowano na podstawie stron internetowych.