24 marca 1794 roku Tadeusz Kościuszko złożył w Krakowie przysięgę stając na czele powstania przeciwko Rosji. Zostało ono wywołane II rozbiorem Polski, realną groźbą dalszego podziału kraju przez zaborców, rządami targowiczan, okupacją terytorium Polski przez wojska rosyjskie oraz podjętą decyzją o redukcji liczebności wojsk polskich. Kościuszko 4 kwietnia pod Racławicami pokonał Rosjan. Mimo zwycięstwa nie zdołał przebić się do Warszawy, z której pod dowództwem między innymi Jana Kilińskiego wojsko i ludność wyparła Rosjan.

Powstanie rozszerzało się. W maju 1794 roku naczelnik powstania wydał Uniwersał połaniecki zachęcając chłopów do walki. Przeciwko powstańcom wystąpiły Prusy. Pod Szczekocinami 6 czerwca Polacy doznali porażki od połączonych wojsk rosyjsko-pruskich. Wkrótce generał Józef Zajączek poniósł klęskę pod Chełmem. W lipcu 1794 roku rozpoczęło się oblężenie Warszawy przez wojska rosyjsko-pruskie. Wybuch powstania w Wielkopolsce i mężna postawa broniących Warszawy skłoniła oblegających początkiem września do odstąpienia spod miasta. Z pomocą powstańcom wielkopolskim ruszył oddział Jana Henryka Dąbrowskiego, zdobyto w październiku Bydgoszcz. Działania te związały znaczne siły pruskie.

10 października 1794 roku Tadeusz Kościuszko, aby nie dopuścić do połączenia się korpusów rosyjskich, wydał bitwę jednemu z nich - dowodzonemu przez Iwana Fersena - pod Maciejowicami ponosząc klęskę. W bitwie dowódca polski został ranny i dostał się do niewoli rosyjskiej. Naczelnikiem powstania został generał Tomasz Wawrzecki. Dnia 2 listopada wojska rosyjskie dotarły na przedpola Warszawy. Dwa dni później, 4 listopada 1794 roku, Rosjanie przystąpili do szturmu Pragi, której bronił generał Józef Zajączek. Niestety obrona Pragi dość szybko została przerwana, a wojska rosyjskie z każdą godziną zyskiwały przewagę. Zginął wówczas między innymi generał Jakub Jasiński. Wieczorem cała Praga znalazła się w rękach Rosjan, którzy dokonali masakry ludności cywilnej. W rzezi warszawskiej Pragi mogło zginąć nawet od 13 do 20 tysięcy ludzi.

Obrona Pragi była ostatnim zbrojnym starciem insurekcji kościuszkowskiej. Przeszła do historii jako ostatnia bitwa Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Opracowano na podstawie stron internetowych