Drukuj

Najstarszy zachowany w Rzeszowie cmentarz znajduje się przy ul. Targowej. Został założony w 1792 roku na granicy ówczesnego miasta. Od tego momentu zaprzestano pochówków przy kościele farnym. Obecnie zajmuje powierzchnię 3,65 ha. Spoczywa na nim około 40 tysięcy osób. Miejscem pochówku rzeszowian był do 1910 roku. Wówczas otwarto za miastem cmentarz na Pobitnem. Podczas okupacji hitlerowskiej przy ul. Targowej chowano zmarłych. Po II wojnie światowej sporadycznie odbywały się tu pochówki. W  1957 roku wydano kolejną, ostateczną decyzję zamknięcia cmentarza. W 1968 roku uznano nekropolię jako obiekt zabytkowy. Cmentarz doznał wiele uszkodzeń z rąk okupanta niemieckiego. Między innymi Niemcy zabrali z cmentarza znaczną część metalowych elementów nagrobków na potrzeby wojenne. Po wojnie był dewastowany przez wandali. Był nawet projekt, aby teren cmentarza zamienić na park. Wycięto wówczas wiele wiekowych drzew.

Obecnie na cmentarzu każdego roku prowadzone są prace konserwatorskie. Ich zakres jest uzależniony od środków finansowych. Cmentarzem opiekuje się „Stowarzyszenie Opieki nad Starym Cmentarzem w Rzeszowie im. Włodzimierza Kozło”, które między innymi 1 listopada organizuje na cmentarzach Rzeszowa zbiórkę pieniężną na renowację nekropolii przy ul. Targowej.

Na cmentarzu spoczywają między innymi: ks. Feliks Dymnicki (nauczyciel, fundator bursy gimnazjalnej), Teofil Dzierżyński (profesor Seminarium Nauczycielskiego, radny), Józef Łukasiewicz (ojciec Ignacego Łukasiewicza), Wojciech Kalinowski  (aptekarz, burmistrz miasta), Ludwik Korytkowski (prezes rzeszowskiego Sądu Obwodowego), Julian Nieć (archiwista, historyk), Jan Towarnicki (lekarz, radny Rzeszowa, filantrop), Wiktor Zbyszewski (burmistrz, komisarz wojenny powstania styczniowego). Na cmentarzu znajduje się pomnik wzniesiony w 1886 roku na cześć powstańców styczniowych.

Obecnie na Starym Cmentarzu w Rzeszowie jest 622 nagrobki i grobowce. Murowane grobowce, obeliski, nagrobne pomniki w formie sarkofagu, kolumn, kapliczek czy żelaznych krzyży na kamiennych cokołach urzekają różnorodnością form i kształtem co można dostrzec na dołączonych zdjęciach.

Opracowano na podstawie stron internetowych