Rozpoczął się nowy rok szkolny 2019/2020. W naszym internacie kontynuujemy wiele przedsięwzięć z poprzednich lat między innymi wyjścia do kina.

We wtorek, 10 września 2019 r., grupa uczniów naszego internatu uczestniczyła w projekcji filmu "Kamerdyner", organizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Miała ona miejsce w kinie Zorza. Film został poprzedzony prelekcją historyka IPN.

Reżyser, Filip Bajon, pokazuje historię pruskiego rodu von Krauss mieszkającego w okolicach Pucka. Ukazana jest też miłość pomiędzy niemiecką arystokratką Maritą, a kaszubskim chłopcem Mateuszem.

W wyniku decyzji konferencji wersalskiej losy trzech nacji mieszkających na Kaszubach znacznie się skomplikowały. Nie tylko doszło do podziału terytorium. Wśród żyjących obok siebie od wieków Kaszubów, Polaków i Niemców zaczęła narastać niechęć i nienawiść. Wkrótce dojdzie do tragedii. Wybuch II wojny światowej doprowadza do ludobójstwa. Niemcy dopuszczają się masowych mordów na Kaszubach w lasach pod Piaśnicą.