We czwartek, 24 maja 2019 r., grupa uczniów internatu udała się na cmentarz pobićiński do grobu pułkownika Leopolda Lisa-Kuli. Wyjście to kończyło cykl dziewięciu spotkań realizowanych w naszym internacie w ramach programu autorskiego „Architekci odzyskania niepodległości”. Wcześniej, w różnej formie, przybliżano uczniom walkę Polaków podczas powstań narodowych w XIX wieku oraz wybitne postacie (J. Piłsudski, R. Dmowski, I. Paderewski, W. Witos, W. Korfanty), które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r.

Młodzież z zainteresowaniem słuchała o życiu i czynach młodego bohatera rodem z Kosiny. Odwaga, męstwo i brawura Leopolda Lisa-Kuli sprawiły, że nazywany był „szalonym Polakiem”. Zginął pod Torczynem w 1919 r. mając zaledwie dwadzieścia trzy lata. Pośmiertnie Leopold Lis-Kula został awansowany do stopnia pułkownika. Bardzo cenił młodego dowódcę Piłsudski, który „ukochał go jak syna i któremu on sam złożył na trumnie wieniec z napisem: Memu dzielnemu chłopcu Józef Piłsudski".