Głównej zawartości

Komunikat alertu

Ta strona korzysta z cookies. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu.

b1
Witamy w Bibliotece

Zespołu Szkół nr 2 

im. Tadeusza Rejtana w Rzeszowie

„Gdy masz jakieś wątpliwości –
idź do biblioteki”
(J. K. Rowling)

 Posiadamy systematycznie aktualizowany księgozbiór. Organizujemy różnego rodzaju konkursy, imprezy i wystawy.

W bibliotece możesz:

  • wybierać i wypożyczać książki,
  • przeglądać czasopisma,
  • poszukiwać informacji,
  • korzystać z Internetu,
  • relaksować się i wypoczywać
    w spokoju :)

W naszej bibliotece KAŻDY jest mile widziany i NIKT nie jest do niczego zmuszany.
Przyjdź – tutaj nie odpytujemy
i nie stawiamy stopni!

 

blog 3

W środę 22 maja 2019 r. w naszej szkole miał miejsce finał Konkursu Poetyckiego „Na Początku Było Słowo”. Konkurs ten jest bardzo młody, bo w tym roku odbył się po raz pierwszy, jednak spotkał się z bardzo szerokim odzewem. W poetyckie szranki stanęło aż 57 uczestników z województwa podkarpackiego. To nas, nauczycieli, cieszy, ponieważ pokazuje, że – wbrew obiegowym opiniom – młodzież jest bardzo wrażliwa i bogata duchowo. Najmłodsza uczestniczka chodzi do klasy VII, najstarsza to w tej chwili absolwentka technikum, która w momencie wzięcia udziału w konkursie była jeszcze uczennicą IV klasy, a dziś zdaje ostatni egzamin maturalny (życzymy powodzenia!) Najmłodsza spośród laureatów jest Weronika Hyjek, zdobywczyni wyróżnienia, która uczęszcza do klasy VIII.

 

Ze względu na ogromny potencjał, jaki tkwi w młodzieży oraz na chęć i na siłę ekspresji, z którą młodzi ludzie uzewnętrzniają swoje przeżycia, z chęcią będziemy kontynuować zmagania z poezją w kolejnych latach. Honorowy patronat nad konkursem objął Prezydent Miasta Rzeszowa, pan Tadeusz Ferenc.

Aby ocena jury była obiektywna, uczestnikom Konkursu zostały nadane numery startowe w kolejności zgłaszania się. Ocenie zostały poddane wydruki wierszy bez imion i nazwisk, opatrzone jedynie numerami. Trzeba przyznać, że wysoki poziom i dojrzałość wielu prac były dla nas dużym zaskoczeniem.

Droga Młodzieży,

jedna z osób, które nadesłały swoje wiersze, napisała, nawiązując do tytułu konkursu:

„Na początku było słowo

Potem do słowa doszło słowo

Od słowa do słowa

Powstała nowa mowa.”

Myślę, że ten czterowiersz oddaje ideę poezji, której tworzywem są słowo i pierwiastek duchowy. Pisanie wiersza to proces tworzenia, taki, jaki przedstawia biblijna Księga Rodzaju, z której zostało zaczerpnięte konkursowe motto. Gratuluję Wam umiejętności, wrażliwości i tego, że realizujecie się w tak twórczy sposób. Gratuluję także Waszym nauczycielom – tego, że mogą pracować z tak zdolnymi uczniami.

Dziękujemy pani dyrektor Stanisławie Peperze za życzliwe wsparcie działań związanych z konkursem. Podziękowania należą się również fundatorom nagród: Wydawnictwu Media Rodzina, Wydawnictwu Albatros, Multikinu, Wydziałowi Promocji Miasta Rzeszowa oraz Radzie Rodziców przy Zespole Szkół nr 2 w Rzeszowie.

Gratulujemy wszystkim, którzy znaleźli się w gronie laureatów, dziękujemy za czas spędzony z nami i zapraszamy do udziału w II edycji Konkursu w przyszłym roku szkolnym.

Zachęcamy do zapoznania się z wierszami laureatów na blogu biblioteki.