Głównej zawartości

Komunikat alertu

Ta strona korzysta z cookies. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu.

b1
Witamy w Bibliotece

Zespołu Szkół nr 2 

im. Tadeusza Rejtana w Rzeszowie

„Gdy masz jakieś wątpliwości –
idź do biblioteki”
(J. K. Rowling)

 Posiadamy systematycznie aktualizowany księgozbiór. Organizujemy różnego rodzaju konkursy, imprezy i wystawy.

W bibliotece możesz:

  • wybierać i wypożyczać książki,
  • przeglądać czasopisma,
  • poszukiwać informacji,
  • korzystać z Internetu,
  • relaksować się i wypoczywać
    w spokoju :)

W naszej bibliotece KAŻDY jest mile widziany i NIKT nie jest do niczego zmuszany.
Przyjdź – tutaj nie odpytujemy
i nie stawiamy stopni!

W jesiennym konkursie „PRZEtwory Literackie” wzięło udział 30 uczniów. Wszyscy próbowali odgadnąć, jakie książki ukryły się w słoikach, co nie było zadaniem łatwym. Nawet ci, którzy rozpoznali tytuły, mieli problem z dopasowaniem do nich imion i nazwisk autorów lub podtytułów konkretnych tomów.

Oto prawidłowe odpowiedzi:

Słoik 1 – Charles Dickens, Opowieść wigilijna

Słoik 2 – Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz

Słoik 3 – Stephenie Meyer, Zmierzch

Słoik 4 – wielu autorów, Biblia

Słoik 5 – J. K. Rowling, Harry Potter i Kamień Filozoficzny

Autorami precyzyjnych, bezbłędnych odpowiedzi są:

Dominika Lisak z kl. I p LO oraz Maciej Gacek z kl. IV e T.

Gratulujemy zwycięzcom i prosimy o odebranie symbolicznych (ale jakże atrakcyjnych!) nagród w bibliotece szkoły, a wszystkich uczniów zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu za rok.

Biblioteka szkolna zaprasza do konkursu „PRZEtwory Literackie”. Tym razem odgadujemy, jakie książki ukryły się w słoikach. Konkurs trwa przez cały październik.

DSC01816

Dnia 2 października 2018 r. biblioteka szkolna zorganizowała wyjście do współpracującej z nami biblioteki publicznej. Klasa I f uczestniczyła w prelekcji p.Katarzyny Kyc z Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie oraz otwarciu wstawy „Symbole Narodowe Polski” w ramach 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wydarzenie to odbyło się w Filii nr 7 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie. Pani prelegent przybliżyła nam pojęcie symbolu jako kodu rzeczywistości w której żyjemy. Podczas prelekcji przybliżona została nam historia II Rzeczypospolitej, jej osiągnięcia w sferze gospodarczej oraz zmiany w życiu społecznym.

Kto już widział te śliczne ławeczki wykonane na kształt otwartej książki? Stanęły na dziedzińcu Millenium Hall. Szkoda, że nie zatrzymamy ich na zawsze, bo stanowią część większej akcji pod nazwą „Zaczytany Szlak”. Ich pomysłodawcami i projektantami są znane osoby ze świata kultury (jak chociażby Mateusz Damięcki, Joanna Jabłczyńska, Andrzej Mleczko, Małgorzata Ostrowska, Beata Pawlikowska), a wykonawcami artyści plastycy.

W poniedziałek 24.09.2018 r. stanęli w szranki młodzi poeci uczący się w naszej szkole. Próbowali oni swoich sił w pisaniu wierszy na czas. Zadanie było bardzo trudne – tylko pięć minut na napisanie jednego z trzech wierszy – każdy na jeden z wylosowanych tematów. Konkurencja była duża, a wybór laureatów trudny. Jury w składzie: p. dyrektor Stanisława Pepera, p. Anna Sitko-Ciupak, p. Patrycja Piękoś, p. Katarzyna Kadyjewska wyłoniło zwycięzców dopiero po dogrywce.

W ramach „Narodowego Czytania”, w Filii nr 7 WiMBP w Rzeszowie, 10 września 2018 r., odbyło się wspólne czytanie "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego. Wzięli w nim udział reprezentanci szkół średnich, m.in. uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 z kl. I b oraz z kl. I c.
             Przedwiośnie to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań Przedwiośnia. Doczekało się też dwóch ekranizacji (1928, 2001).

7 czerwca 2018 r.  biblioteka naszej szkoły dołączyła do akcji „Noc Bibliotek”. IV wydanie ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek odbędzie się w sobotę 9 czerwca 2018 rNoc Bibliotek to ogólnopolska wieczorno-nocna akcja w niekonwencjonalny sposób promująca czytanie i biblioteki jako najbardziej otwarte i dostępne instytucje kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, z których zasobów warto korzystać. Nasza szkolna biblioteka czekała na czytelników z mnóstwem atrakcji. Jedną z nich była gra "Flirt z Niepodległą" to 28 kart i 280 zdań — cytatów z utworów wydanych w Polsce ok. 1918 r. oraz czytanych wówczas (i dziś) wierszy patriotycznych.
Jak flirtować z literaturą? Rozdaliśmy karty wszystkim uczestnikom spotkania. Każdy wybierał jeden cytat ze swojej karty i przekazywał ją wybranej osobie, podając numer. W odpowiedzi otrzymał tę samą lub inną kartę ze wskazaniem numeru odpowiedzi. W ten sposób nawiązujemy i rozwijamy relacje ze sobą nawzajem i z literaturą.

 „Konfederacja Barska” to tytuł prelekcji związanej z 250.leciem zawiązania Konfederacji Barskiej (1768-1772), przedstawionej przez  Rafała Kocoła z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie,  w ramach  Roku Konfederacji Barskiej,  w dniu  14.02.2018r., w Filii nr 7 WiMBP w Rzeszowie. Uczestnikami prelekcji byli uczniowie z Zespołu Szkół Nr 2  w Rzeszowie, z kl. I d  Technikum Nr 2, opiekun p. Dorota Frańczak   

Rafał Kocoł zapoznał uczestników z historią powstania Konfederacji Barskiej i losach  jej założycieli.

Powiedział m. in. : „W 1764 r. na tron polski został wybrany Stanisław August Poniatowski, popierany przez familię Czartoryskich oraz przez carycę Katarzynę II. Elekcja odbyła się pośród znacznego niezadowolenia szlachty a pod bagnetami oddziałów rosyjskich. Król miał swoją wizję państwa nowoczesnego, oświeconego i próbował wprowadzać takież reformy. Część szlachty uważała to za zamach na ich złotą wolność, co w połączeniu  z wpływami rosyjskimi na dworze królewskim oraz próbami zrównania w prawach politycznych innowierców musiało w końcu doprowadzić do otwartego konfliktu z władcą.

W dniu 8 grudnia br. odbyły się przesłuchania konkursowe podczas XXV Rzeszowskich Dni Kultury Szkolnej. Naszą szkołę reprezentowała Klaudia Swatek kl. IV F biorąca udział  w kategorii  „Monodram”. Po obejrzeniu wszystkich konkursowych spektakli jury w składzie: Monika Adamiec - aktorka, reżyser spektakli, instruktor teatralny MDK w Rzeszowie,Robert Nowak - plastyk, reżyser teatralny, instruktor teatralny MDK w Rzeszowie postanowiło przyznać  nagrody i wyróżnienia. Podczas Fiału, który miał miejsce 19 grudnia 2017r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie, zwycięzcy otrzymali z rąk jurorów – profesjonalistów nagrody, a licznie zgromadzona publiczność miała  okazję poznać młodych artystów. Wyróżnione i nagrodzone prace w konkursie literackim publikowane są rokrocznie w almanachu poezji i prozy. 

W KONKURSIE  TEATRALNYM „MONODRAM” nasza uczennica Klaudia Swatek otrzymała III Nagrodę

Przeczytałeś książkę i nie chcesz, aby zajmowała Ci miejsce na półce? A może jej treść Cię rozczarowała? Biblioteka szkolna serdecznie zaprasza nauczycieli i uczniów do udziału w akcji bookcrossingowej pod hasłem „Zamień się książką na święta”. Zachęcamy, aby w dogodnym dla siebie terminie:

Chcesz wygrać supersmartfon wypełniony książkami?

Wystarczy przeczytać jedną z książek z akcji „Czytaj PL”, nagrać 60-sekundowy film, w którym opowiesz o przeczytanej książce i opublikować go na swoim Instagramie z hashtagami: #czytajpl oraz #ksiazkaw60sek.

Więcej szczegółów na stronie 60sekund.czytajpl.pl.

Jak zapewne większość z Was już zauważyła, w szkole pojawiły się żółte plakaty Czytaj Pl.

Zachęcamy do skorzystania z akcji i upolowania dla siebie książek-bestsellerów w wersji elektronicznej. Jak to zrobić? To proste: wystarczy przeczytać instrukcję zamieszczoną na plakacie, zastosować się do niej, upolować swoją książkę i… czytać!

Dobrą wiadomością dla naszej biblioteki była informacja o przyznaniu wsparcia finansowego w ramach realizacji ministerialnego Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Jego celem jest rozwijanie zainteresowań uczniów i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, między innymi poprzez zakup nowości wydawniczych i uatrakcyjnienie księgozbiorów.

Zakup nowych książek został poprzedzony ankietą, w której każdy uczeń naszej szkoły miał możliwość wypowiedzieć się na temat tytułów, które chciałby, aby znalazły się na półkach biblioteki szkolnej. I stało się! Na początku września przyjechały do nas pachnące nowością książki o łącznej wartości 15 000 zł. Bibliotekarze mają teraz ręce pełne roboty, a uczniowie – półki pełne cieszących się zainteresowaniem książek.

Zapraszamy do wypożyczania!

Październik jest Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych. Pierwsze jego obchody odbyły się w 1999 r., zainicjowane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. Jego celem jest rozwój bibliotek szkolnych we wszystkich krajach. W 2017 r. hasłem Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych jest „KSIĄŻKA NAS ŁĄCZY”.

Zapraszamy do udziału w konkursach, które przygotowali dla Was nauczyciele bibliotekarze.

JEDYNE, CO MUSISZ WIEDZIEĆ, TO GDZIE JEST BIBLIOTEKA (Albert Einstein, najwybitniejszy fizyk XX wieku)

„ Czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego” z okazji „Narodowego Czytania” w Filii nr 7

             W ramach „ Narodowego Czytania”, w Filii Nr 7 WiMBP w Rzeszowie, w dniu 5 września 2017 r. , odbyło się „ Czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego” .

Wzięli w nim udział reprezentanci szkół średnich, uczniowie z Zespołu Szkół Nr 2 z Kl. IV a: Sabina Papiernik, Martyna Urban, Katarzyna Kotula, Anna Rzeszutko i kl. IV b: Paweł Pocałuń, Daniel Lasota, Patryk Rela, op. p. Dorota Frańczak; z Zespołu Szkół Kształcenia Ustawicznego w Rzeszowie, z kl. II TG: Zuzanna Smolak, Julia Kaszycka, Karolina Burzyńska, Karolina Wnuk i op. p. Krystyna Woźniak oraz z Zespołu Szkół Samochodowych w Rzeszowie z kl. III ADT: Karol Ślączka i Marcin Kraska.

Na przestrzeni od września 2016 r. do czerwca 2017 r. biblioteka szkolna współpracowała z Filią nr 7 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie.

26 września 2016 r. uczniowie kl. III wzięli udział w wykładzie p.Tomasza Kaszy w ramach cyklu „Kultura żywego słowa”. Tematem wykładu były „Rozmowy o literaturze. Współczesność”.

24 października 2016 r. w ramach cyklu „Historia Polski w zarysie” uczniowie kl. III eT wzięli udział w warsztatach historycznych „Kasi kręci z Jasiem”. Warsztaty poprowadził p. Zygmunt Fajger z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. „Kasia kręci z Jasiem – czyli jak SB inwigilowała rzeszowskich harcerzy” to zajęcia przygotowane w ramach projektu „Co kryją archiwa IPN?” w oparciu o materiały wytworzone przez służbę Bezpieczeństwa w ramach Sprawy Operacyjnego Sprawdzenia krypt. „Harcówka”. Warsztaty miały na celu przybliżyć młodzieży historię tego okresu, jego uwarunkowania, a także sytuację ówczesnej młodzieży.

Podkategorie