Głównej zawartości

Komunikat alertu

Ta strona korzysta z cookies. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu.

b1
Witamy w Bibliotece

Zespołu Szkół nr 2 

im. Tadeusza Rejtana w Rzeszowie

„Gdy masz jakieś wątpliwości –
idź do biblioteki”
(J. K. Rowling)

 Posiadamy systematycznie aktualizowany księgozbiór. Organizujemy różnego rodzaju konkursy, imprezy i wystawy.

W bibliotece możesz:

 • wybierać i wypożyczać książki,
 • przeglądać czasopisma,
 • poszukiwać informacji,
 • korzystać z Internetu,
 • relaksować się i wypoczywać
  w spokoju :)

W naszej bibliotece KAŻDY jest mile widziany i NIKT nie jest do niczego zmuszany.
Przyjdź – tutaj nie odpytujemy
i nie stawiamy stopni!

W ramach „Narodowego Czytania”, w Filii nr 7 WiMBP w Rzeszowie, 10 września 2018 r., odbyło się wspólne czytanie "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego. Wzięli w nim udział reprezentanci szkół średnich, m.in. uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 z kl. I b oraz z kl. I c.
             Przedwiośnie to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań Przedwiośnia. Doczekało się też dwóch ekranizacji (1928, 2001).

7 czerwca 2018 r.  biblioteka naszej szkoły dołączyła do akcji „Noc Bibliotek”. IV wydanie ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek odbędzie się w sobotę 9 czerwca 2018 rNoc Bibliotek to ogólnopolska wieczorno-nocna akcja w niekonwencjonalny sposób promująca czytanie i biblioteki jako najbardziej otwarte i dostępne instytucje kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, z których zasobów warto korzystać. Nasza szkolna biblioteka czekała na czytelników z mnóstwem atrakcji. Jedną z nich była gra "Flirt z Niepodległą" to 28 kart i 280 zdań — cytatów z utworów wydanych w Polsce ok. 1918 r. oraz czytanych wówczas (i dziś) wierszy patriotycznych.
Jak flirtować z literaturą? Rozdaliśmy karty wszystkim uczestnikom spotkania. Każdy wybierał jeden cytat ze swojej karty i przekazywał ją wybranej osobie, podając numer. W odpowiedzi otrzymał tę samą lub inną kartę ze wskazaniem numeru odpowiedzi. W ten sposób nawiązujemy i rozwijamy relacje ze sobą nawzajem i z literaturą.

 „Konfederacja Barska” to tytuł prelekcji związanej z 250.leciem zawiązania Konfederacji Barskiej (1768-1772), przedstawionej przez  Rafała Kocoła z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie,  w ramach  Roku Konfederacji Barskiej,  w dniu  14.02.2018r., w Filii nr 7 WiMBP w Rzeszowie. Uczestnikami prelekcji byli uczniowie z Zespołu Szkół Nr 2  w Rzeszowie, z kl. I d  Technikum Nr 2, opiekun p. Dorota Frańczak   

Rafał Kocoł zapoznał uczestników z historią powstania Konfederacji Barskiej i losach  jej założycieli.

Powiedział m. in. : „W 1764 r. na tron polski został wybrany Stanisław August Poniatowski, popierany przez familię Czartoryskich oraz przez carycę Katarzynę II. Elekcja odbyła się pośród znacznego niezadowolenia szlachty a pod bagnetami oddziałów rosyjskich. Król miał swoją wizję państwa nowoczesnego, oświeconego i próbował wprowadzać takież reformy. Część szlachty uważała to za zamach na ich złotą wolność, co w połączeniu  z wpływami rosyjskimi na dworze królewskim oraz próbami zrównania w prawach politycznych innowierców musiało w końcu doprowadzić do otwartego konfliktu z władcą.

W dniu 8 grudnia br. odbyły się przesłuchania konkursowe podczas XXV Rzeszowskich Dni Kultury Szkolnej. Naszą szkołę reprezentowała Klaudia Swatek kl. IV F biorąca udział  w kategorii  „Monodram”. Po obejrzeniu wszystkich konkursowych spektakli jury w składzie: Monika Adamiec - aktorka, reżyser spektakli, instruktor teatralny MDK w Rzeszowie,Robert Nowak - plastyk, reżyser teatralny, instruktor teatralny MDK w Rzeszowie postanowiło przyznać  nagrody i wyróżnienia. Podczas Fiału, który miał miejsce 19 grudnia 2017r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie, zwycięzcy otrzymali z rąk jurorów – profesjonalistów nagrody, a licznie zgromadzona publiczność miała  okazję poznać młodych artystów. Wyróżnione i nagrodzone prace w konkursie literackim publikowane są rokrocznie w almanachu poezji i prozy. 

W KONKURSIE  TEATRALNYM „MONODRAM” nasza uczennica Klaudia Swatek otrzymała III Nagrodę

Przeczytałeś książkę i nie chcesz, aby zajmowała Ci miejsce na półce? A może jej treść Cię rozczarowała? Biblioteka szkolna serdecznie zaprasza nauczycieli i uczniów do udziału w akcji bookcrossingowej pod hasłem „Zamień się książką na święta”. Zachęcamy, aby w dogodnym dla siebie terminie:

Chcesz wygrać supersmartfon wypełniony książkami?

Wystarczy przeczytać jedną z książek z akcji „Czytaj PL”, nagrać 60-sekundowy film, w którym opowiesz o przeczytanej książce i opublikować go na swoim Instagramie z hashtagami: #czytajpl oraz #ksiazkaw60sek.

Więcej szczegółów na stronie 60sekund.czytajpl.pl.

Jak zapewne większość z Was już zauważyła, w szkole pojawiły się żółte plakaty Czytaj Pl.

Zachęcamy do skorzystania z akcji i upolowania dla siebie książek-bestsellerów w wersji elektronicznej. Jak to zrobić? To proste: wystarczy przeczytać instrukcję zamieszczoną na plakacie, zastosować się do niej, upolować swoją książkę i… czytać!

Dobrą wiadomością dla naszej biblioteki była informacja o przyznaniu wsparcia finansowego w ramach realizacji ministerialnego Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Jego celem jest rozwijanie zainteresowań uczniów i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, między innymi poprzez zakup nowości wydawniczych i uatrakcyjnienie księgozbiorów.

Zakup nowych książek został poprzedzony ankietą, w której każdy uczeń naszej szkoły miał możliwość wypowiedzieć się na temat tytułów, które chciałby, aby znalazły się na półkach biblioteki szkolnej. I stało się! Na początku września przyjechały do nas pachnące nowością książki o łącznej wartości 15 000 zł. Bibliotekarze mają teraz ręce pełne roboty, a uczniowie – półki pełne cieszących się zainteresowaniem książek.

Zapraszamy do wypożyczania!

Październik jest Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych. Pierwsze jego obchody odbyły się w 1999 r., zainicjowane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. Jego celem jest rozwój bibliotek szkolnych we wszystkich krajach. W 2017 r. hasłem Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych jest „KSIĄŻKA NAS ŁĄCZY”.

Zapraszamy do udziału w konkursach, które przygotowali dla Was nauczyciele bibliotekarze.

JEDYNE, CO MUSISZ WIEDZIEĆ, TO GDZIE JEST BIBLIOTEKA (Albert Einstein, najwybitniejszy fizyk XX wieku)

„ Czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego” z okazji „Narodowego Czytania” w Filii nr 7

             W ramach „ Narodowego Czytania”, w Filii Nr 7 WiMBP w Rzeszowie, w dniu 5 września 2017 r. , odbyło się „ Czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego” .

Wzięli w nim udział reprezentanci szkół średnich, uczniowie z Zespołu Szkół Nr 2 z Kl. IV a: Sabina Papiernik, Martyna Urban, Katarzyna Kotula, Anna Rzeszutko i kl. IV b: Paweł Pocałuń, Daniel Lasota, Patryk Rela, op. p. Dorota Frańczak; z Zespołu Szkół Kształcenia Ustawicznego w Rzeszowie, z kl. II TG: Zuzanna Smolak, Julia Kaszycka, Karolina Burzyńska, Karolina Wnuk i op. p. Krystyna Woźniak oraz z Zespołu Szkół Samochodowych w Rzeszowie z kl. III ADT: Karol Ślączka i Marcin Kraska.

Na przestrzeni od września 2016 r. do czerwca 2017 r. biblioteka szkolna współpracowała z Filią nr 7 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie.

26 września 2016 r. uczniowie kl. III t LO wzięli udział w wykładzie dra Tomasza Kaszy w ramach cyklu „Kultura żywego słowa”. Tematem wykładu były „Rozmowy o literaturze. Współczesność”.

24 października 2016 r. w ramach cyklu „Historia Polski w zarysie” uczniowie kl. III e T wzięli udział w warsztatach historycznych „Kasi kręci z Jasiem”. Warsztaty poprowadził p. Zygmunt Fajger z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. „Kasia kręci z Jasiem – czyli jak SB inwigilowała rzeszowskich harcerzy” to zajęcia przygotowane w ramach projektu „Co kryją archiwa IPN?” w oparciu o materiały wytworzone przez służbę Bezpieczeństwa w ramach Sprawy Operacyjnego Sprawdzenia krypt. „Harcówka”. Warsztaty miały na celu przybliżyć młodzieży historię tego okresu, jego uwarunkowania, a także sytuację ówczesnej młodzieży.

12 czerwca 2017 r. biblioteka naszej szkoły dołączyła do akcji „Noc Bibliotek”. Wzięło w niej udział ponad 1300 bibliotek z całej Polski. Połączyło je wspólne hasło „Czytanie porusza”.

7 kwietnia 2017 r. w Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących im. Króla Kazimierza Wielkiego w Jarosławiu odbyła się IV edycja Konkursu „Śladem Wielkich Polaków”, którego współorganizatorem była Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka Filia w Jarosławiu. Patronat nad konkursem objęli:

 • Marszałek Województwa Podkarpackiego,
 • Wojewoda Podkarpacki,
 • Podkarpacki Kurator Oświaty,
 • Starosta Powiatu Jarosławskiego,
 • Burmistrz Miasta Jarosławia,
 • Stowarzyszenie Króla Kazimierza Wielkiego.

W dniu 3 czerwca br. o godz. 11.00 w ramach Festiwalu Wyczytanej Książki organizowanego przez WiMBP w Rzeszowie, odbyła się  akcja happeningowa MOJA KSIĄŻKA DLA CIEBIE polegająca na obdarowywaniu książkami dzieci spacerujących z opiekunami w przestrzeni miejskiej w centrum Rzeszowa.
Młodzież z Zespołu Szkół nr 2 w Rzeszowie w składzie: Pszonka Natalia, Pszonka Natalia Stanisława, Czepiel Magdalena i Ziemba Paweł wraz z opiekunem Panią Dorotą Frańczak z zaangażowaniem rozdawali książeczki , które wcześniej zostały zebrane z domowych biblioteczek. Dzieci chętnie je przyjmowały, co świadczy o wielkim powodzeniu takich inicjatyw i jak najczęstszym ich powtarzaniu.

1 czerwca o godzinie 1000 gromadzimy się na dziedzińcu szkoły, każdy z przyniesioną książką w ręce! Podejmiemy próbę pobicia rekordu jednoczesnego czytania.

Akcja „Jak nie czytam, jak czytam?” ma na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz zamanifestowanie, że czytają oni więcej niż dorośli. W ubiegłym roku rekord w czytaniu w jednym momencie ustanowiło 432 608 uczniów z całej Polski. W tym roku staramy się go wspólnie pobić. Organizatorem i koordynatorem akcji jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w szkole”, a organizatorami poszczególnych akcji lokalnych – biblioteki szkolne, publiczne i pedagogiczne, szkoły oraz inne instytucje.

Dołączcie do nas! Weźcie udział w ogólnopolskiej akcji masowego czytania. Gorąco zachęcamy do udziału w akcji.

Na przestrzeni września 2016 r. – lutego 2017 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskim turnieju „Misja-książka!” zorganizowanym przez Wydawnictwo Ridero. Patronat honorowy nad konkursem objął Minister Edukacji Narodowej.

Podkategorie