Głównej zawartości

Komunikat alertu

Ta strona korzysta z cookies. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu.

b1
Witamy w Bibliotece

Zespołu Szkół nr 2 

im. Tadeusza Rejtana w Rzeszowie

„Gdy masz jakieś wątpliwości –
idź do biblioteki”
(J. K. Rowling)

 Posiadamy systematycznie aktualizowany księgozbiór. Organizujemy różnego rodzaju konkursy, imprezy i wystawy.

W bibliotece możesz:

 • wybierać i wypożyczać książki,
 • przeglądać czasopisma,
 • poszukiwać informacji,
 • korzystać z Internetu,
 • relaksować się i wypoczywać
  w spokoju :)

W naszej bibliotece KAŻDY jest mile widziany i NIKT nie jest do niczego zmuszany.
Przyjdź – tutaj nie odpytujemy
i nie stawiamy stopni!

 

blog 3

20191113 104450Laureatami tegorocznej edycji konkursu „PRZEtwory Literackie” zostało 7 osób, które poprawnie rozpoznały ukryte w słoikach książki i ich autorów. Gratulujemy!

Znamy już laureatów konkursu pisania wierszy na czas „Tworzydło Poetyckie”.

I miejsce ex aequo:

Natalia Olszewska z kl. III f T i Aleksandra Fus z kl. I cg T

II miejsce:

Gabriela Pawełek z kl. I pg LO

III miejsce:

Dominik Broda z kl. IV c T

Gratulujemy!

czytajpl 2019 1

Jak co roku, nasza szkoła przystąpiła do akcji Czytaj PL. Wystarczy wykonać kilka prostych czynności, aby skorzystać z 12 bestsellerowych książek. W tym celu:

 1. Zainstaluj w smart fonie aplikację Woblink (dostępną w Sklepie Google Play lub w iStore).
 2. Znajdź kod QR na żółtym plakacie (w jednym z trzech miejsc: gazetka w holu szkoły, ściana sklepiku, drzwi do biblioteki).
 3. Zarejestruj się (za darmo!).
 4. Wybierz książkę i czytaj!

Szczegóły na plakacie w załączniku.

Attachments:
Download this file (czytaj_pl_2019_plakat_kv.pdf)czytaj_pl_2019_plakat_kv.pdf[ ]3457 kB

Olga TokarczukOstatnie dni zdominowane zostały przez informację o dołączeniu pisarki Olgi Tokarczuk do zacnego grona polskich noblistów. Przypomnijmy, że przed nią Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury uhonorowani zostali: Henryk Sienkiewicz, Władysław Stanisław Reymont, Czesław Miłosz i Wisława Szymborska. Również i my przyłączamy się do napływających z całego świata gratulacji dla wielkiej Polki!

Dnia 23.10.2019 r. w bibliotece szkolnej odbył się w naszej szkole konkurs poetycki, którego celem było pisanie wierszy na czas. To już druga edycja tego wydarzenia, w której nasi uczniowie zmagali się z nietuzinkową tematyką, tj. warzywa, owoce, szklanki, szpilki, wujek, jeleń, patriotyzm, słoik i In. Niewątpliwa kreatywność, którą wykazywali się uczestnicy konkursu, na pewno zaowocuje niesamowicie oryginalnymi utworami, które opublikujemy za tydzień na stronie internetowej naszej szkoły !!!

                                                                                                      Organizatorzy

Drodzy Artyści – poeci, wierszokleci i inne gryzipiórki!

Ostrzymy pióra,

temperujemy języki,

fałdujemy zwoje mózgowe,

bowiem nadciąga Tworzydło Poetyckie!

Będziecie mieli szansę sprawdzić się w pełnych humoru zawodach w pisaniu wierszy

na wylosowany temat (!) i na czas.

Szykujcie się na 23 października 2019 r.

i w tempie ekspresowym zapoznawajcie się z regulaminem (w załączniku).

Już po raz drugi biblioteka szkolna zaprasza wszystkich do zabawy z książkami w słoikach. Kto zgadnie, jakie dzieła kryją się w szklanych opakowaniach? Na zwycięzcę czeka nagroda!

Konkurs "PRZEtwory literackie" potrwa do końca października, rozstrzygnięcie nastąpi 6 listopada 2019 r.

wydawnictwo sw macieja apostolaWydawnictwo Św. Macieja Apostoła zaprasza młodzież w wieku do 19 lat do wzięcia udziału w VII Edycji Ogólnopolskiego Konkursu im. Fiodora Dostojewskiego na utwór prozatorski „W poszukiwaniu Boga w człowieku”.

Opowiedz innym w formie literackiej o swoim osobistym poszukiwaniu Boga. Daj świadectwo o własnych wątpliwościach lub odnalezieniu tajemnicy istnienia.

Czekamy na Twoje opowiadanie lub esej do dnia 31 stycznia 2020 roku.

Zgłoś się do biblioteki szkolnej, a pokierujemy Twoimi dalszymi krokami w konkursie!

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Janusza Korczaka w Słupsku oraz słupski klub międzynarodowej organizacji Soroptimist International zapraszają utalentowaną literacko  młodzież w wieku 13-19 lat (klasy VII – VIII szkół podstawowych i szkoły średnie) do udziału w konkursie inspirowanym twórczością Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Do konkursu można zgłaszać utwory literackie w dowolnej formie (poezja, proza, dramat, scenariusz filmowy, komiks, literatura wirtualna), jednak powinny być one związane z twórczością Stanisława Ignacego Witkiewicza, a uczestnik powinien wskazać źródło inspiracji (tekst, obraz, fotografię, list, artykuł, element biografii czy inny impuls związany z twórcą).

W dniu 16.09.2019 r. uczniowie z klas Ias, I bs oraz Ips Zespołu Szkół nr 2 w Rzeszowie uczestniczyli w otwarciu wystawy „CISZA PRZED BURZĄ” z okazji 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wystawę można oglądać w Fili nr 7 WiMBP w Rzeszowie. Młodzież wysłuchała również prelekcji p. Zenona Fajgera pracownika IPN dotyczącej tych wydarzeń. Wystawa przygotowana została przez Biuro Edukacji Publicznej IPN Oddział w Rzeszowie , opowiada o dwóch ostatnich miesiącach poprzedzających wybuch II wojny światowej w kontekście społecznym. Możemy na niej znaleźć głownie materiały prasowe-artykuły i opinie ówczesnych publicystów oraz zdjęcia, które najlepiej oddają nastrój tamtych chwil. 23 czerwca 1939 roku uczniowie rozpoczęli wakacje. Część Polaków wyjechała, na, jak to wówczas nazywano „letniska”, część wciąż pracowała pocieszając się myślą o nadchodzącym urlopie. Coś jednak było inaczej – w tle codzienności narastało wrzenie polityczne, które musiało w końcu znaleźć swoje ujście, co nastąpiło 1 września 1939 r.

9 września 2019r., młodzież z Zespołu Szkół Nr 2 w Rzeszowie, z kl. I LO, spotkała się na wspólnym czytaniu lektur, w ramach 8. Narodowego Czytania, w Filii nr 7 WiMBP,   w Rzeszowie. Patronat nad rzeszowską edycją objął Urząd Miasta Rzeszowa, z Panem Prezydentem Tadeuszem Ferencem na czele, a koordynatorem była Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie.
Ogólnopolskie Narodowe Czytanie, nad którym Patronat Honorowy objęła Para Prezydencka, odbyło się 7 września 2019r. Lekturami wybranymi do czytania przez Parę Prezydencką były Nowele polskie: „Dobra Pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” Bruno Schulza, „Orka” Władysława Reymonta, „Rozdzióbią nas kruki, wrony,…” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza oraz „Sawa” Henryka Rzewuskiego.

Nowele te, mimo krótkich form, są bogate w treści i skłaniają do refleksji. Uczą wartości moralnych, uwrażliwiają na ludzi i świat.

Biblioteka i nauczyciele poloniści Zespołu Szkół nr 2 zapraszają do udziału w 8 Narodowym Czytaniu i Piknikiu Rodzinnym, które odbędą się w najbliższą sobotę (7 września 2019 r.).

Szczegóły na stronie WiMBP Rzeszów.

Uwaga!

Prosimy dłużników, którzy nie rozliczyli się z biblioteką szkolną do końca roku szkolnego 2018/2019 o NATYCHMIASTOWY zwrot książek!

Przypominamy, że 31 lipca w godzinach od 10.00 do 12.00 będzie można zwrócić lub wymienić ksiązki wypożyczone na wakacje.

Podkategorie