„Konfederacja Barska” to tytuł prelekcji związanej z 250.leciem zawiązania Konfederacji Barskiej (1768-1772), przedstawionej przez Rafała Kocoła z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, w ramach Roku Konfederacji Barskiej, w dniu 14.02.2018r., w Filii nr 7 WiMBP w Rzeszowie. Uczestnikami prelekcji byli uczniowie z Zespołu Szkół Nr 2 w Rzeszowie, z kl. I d Technikum Nr 2, opiekun p. Dorota Frańczak
Rafał Kocoł zapoznał uczestników z historią powstania Konfederacji Barskiej i losach jej założycieli.
Powiedział m. in. : „W 1764 r. na tron polski został wybrany Stanisław August Poniatowski, popierany przez familię Czartoryskich oraz przez carycę Katarzynę II. Elekcja odbyła się pośród znacznego niezadowolenia szlachty a pod bagnetami oddziałów rosyjskich. Król miał swoją wizję państwa nowoczesnego, oświeconego i próbował wprowadzać takież reformy. Część szlachty uważała to za zamach na ich złotą wolność, co w połączeniu z wpływami rosyjskimi na dworze królewskim oraz próbami zrównania w prawach politycznych innowierców musiało w końcu doprowadzić do otwartego konfliktu z władcą.
W dniu 8 grudnia br. odbyły się przesłuchania konkursowe podczas XXV Rzeszowskich Dni Kultury Szkolnej. Naszą szkołę reprezentowała Klaudia Swatek kl. IV F biorąca udział w kategorii „Monodram”. Po obejrzeniu wszystkich konkursowych spektakli jury w składzie: Monika Adamiec - aktorka, reżyser spektakli, instruktor teatralny MDK w Rzeszowie,Robert Nowak - plastyk, reżyser teatralny, instruktor teatralny MDK w Rzeszowie postanowiło przyznać nagrody i wyróżnienia. Podczas Fiału, który miał miejsce 19 grudnia 2017r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie, zwycięzcy otrzymali z rąk jurorów – profesjonalistów nagrody, a licznie zgromadzona publiczność miała okazję poznać młodych artystów. Wyróżnione i nagrodzone prace w konkursie literackim publikowane są rokrocznie w almanachu poezji i prozy.
W KONKURSIE TEATRALNYM „MONODRAM” nasza uczennica Klaudia Swatek otrzymała III Nagrodę
Przeczytałeś książkę i nie chcesz, aby zajmowała Ci miejsce na półce? A może jej treść Cię rozczarowała? Biblioteka szkolna serdecznie zaprasza nauczycieli i uczniów do udziału w akcji bookcrossingowej pod hasłem „Zamień się książką na święta”. Zachęcamy, aby w dogodnym dla siebie terminie:
Chcesz wygrać supersmartfon wypełniony książkami?
Wystarczy przeczytać jedną z książek z akcji „Czytaj PL”, nagrać 60-sekundowy film, w którym opowiesz o przeczytanej książce i opublikować go na swoim Instagramie z hashtagami: #czytajpl oraz #ksiazkaw60sek.
Więcej szczegółów na stronie 60sekund.czytajpl.pl.
Jak zapewne większość z Was już zauważyła, w szkole pojawiły się żółte plakaty Czytaj Pl.
Zachęcamy do skorzystania z akcji i upolowania dla siebie książek-bestsellerów w wersji elektronicznej. Jak to zrobić? To proste: wystarczy przeczytać instrukcję zamieszczoną na plakacie, zastosować się do niej, upolować swoją książkę i… czytać!
Dobrą wiadomością dla naszej biblioteki była informacja o przyznaniu wsparcia finansowego w ramach realizacji ministerialnego Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Jego celem jest rozwijanie zainteresowań uczniów i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, między innymi poprzez zakup nowości wydawniczych i uatrakcyjnienie księgozbiorów.
Zakup nowych książek został poprzedzony ankietą, w której każdy uczeń naszej szkoły miał możliwość wypowiedzieć się na temat tytułów, które chciałby, aby znalazły się na półkach biblioteki szkolnej. I stało się! Na początku września przyjechały do nas pachnące nowością książki o łącznej wartości 15 000 zł. Bibliotekarze mają teraz ręce pełne roboty, a uczniowie – półki pełne cieszących się zainteresowaniem książek.
Zapraszamy do wypożyczania!
Październik jest Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych. Pierwsze jego obchody odbyły się w 1999 r., zainicjowane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. Jego celem jest rozwój bibliotek szkolnych we wszystkich krajach. W 2017 r. hasłem Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych jest „KSIĄŻKA NAS ŁĄCZY”.
Zapraszamy do udziału w konkursach, które przygotowali dla Was nauczyciele bibliotekarze.
„JEDYNE, CO MUSISZ WIEDZIEĆ, TO GDZIE JEST BIBLIOTEKA” (Albert Einstein, najwybitniejszy fizyk XX wieku)
„ Czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego” z okazji „Narodowego Czytania” w Filii nr 7
W ramach „ Narodowego Czytania”, w Filii Nr 7 WiMBP w Rzeszowie, w dniu 5 września 2017 r. , odbyło się „ Czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego” .
Wzięli w nim udział reprezentanci szkół średnich, uczniowie z Zespołu Szkół Nr 2 z Kl. IV a: Sabina Papiernik, Martyna Urban, Katarzyna Kotula, Anna Rzeszutko i kl. IV b: Paweł Pocałuń, Daniel Lasota, Patryk Rela, op. p. Dorota Frańczak; z Zespołu Szkół Kształcenia Ustawicznego w Rzeszowie, z kl. II TG: Zuzanna Smolak, Julia Kaszycka, Karolina Burzyńska, Karolina Wnuk i op. p. Krystyna Woźniak oraz z Zespołu Szkół Samochodowych w Rzeszowie z kl. III ADT: Karol Ślączka i Marcin Kraska.
Na przestrzeni od września 2016 r. do czerwca 2017 r. biblioteka szkolna współpracowała z Filią nr 7 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie.
26 września 2016 r. uczniowie kl. III t LO wzięli udział w wykładzie dra Tomasza Kaszy w ramach cyklu „Kultura żywego słowa”. Tematem wykładu były „Rozmowy o literaturze. Współczesność”.
24 października 2016 r. w ramach cyklu „Historia Polski w zarysie” uczniowie kl. III e T wzięli udział w warsztatach historycznych „Kasi kręci z Jasiem”. Warsztaty poprowadził p. Zygmunt Fajger z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. „Kasia kręci z Jasiem – czyli jak SB inwigilowała rzeszowskich harcerzy” to zajęcia przygotowane w ramach projektu „Co kryją archiwa IPN?” w oparciu o materiały wytworzone przez służbę Bezpieczeństwa w ramach Sprawy Operacyjnego Sprawdzenia krypt. „Harcówka”. Warsztaty miały na celu przybliżyć młodzieży historię tego okresu, jego uwarunkowania, a także sytuację ówczesnej młodzieży.
12 czerwca 2017 r. biblioteka naszej szkoły dołączyła do akcji „Noc Bibliotek”. Wzięło w niej udział ponad 1300 bibliotek z całej Polski. Połączyło je wspólne hasło „Czytanie porusza”.
7 kwietnia 2017 r. w Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących im. Króla Kazimierza Wielkiego w Jarosławiu odbyła się IV edycja Konkursu „Śladem Wielkich Polaków”, którego współorganizatorem była Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka Filia w Jarosławiu. Patronat nad konkursem objęli:
- Marszałek Województwa Podkarpackiego,
- Wojewoda Podkarpacki,
- Podkarpacki Kurator Oświaty,
- Starosta Powiatu Jarosławskiego,
- Burmistrz Miasta Jarosławia,
- Stowarzyszenie Króla Kazimierza Wielkiego.
W dniu 3 czerwca br. o godz. 11.00 w ramach Festiwalu Wyczytanej Książki organizowanego przez WiMBP w Rzeszowie, odbyła się akcja happeningowa MOJA KSIĄŻKA DLA CIEBIE polegająca na obdarowywaniu książkami dzieci spacerujących z opiekunami w przestrzeni miejskiej w centrum Rzeszowa.
Młodzież z Zespołu Szkół nr 2 w Rzeszowie w składzie: Pszonka Natalia, Pszonka Natalia Stanisława, Czepiel Magdalena i Ziemba Paweł wraz z opiekunem Panią Dorotą Frańczak z zaangażowaniem rozdawali książeczki , które wcześniej zostały zebrane z domowych biblioteczek. Dzieci chętnie je przyjmowały, co świadczy o wielkim powodzeniu takich inicjatyw i jak najczęstszym ich powtarzaniu.
1 czerwca o godzinie 1000 gromadzimy się na dziedzińcu szkoły, każdy z przyniesioną książką w ręce! Podejmiemy próbę pobicia rekordu jednoczesnego czytania.
Akcja „Jak nie czytam, jak czytam?” ma na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz zamanifestowanie, że czytają oni więcej niż dorośli. W ubiegłym roku rekord w czytaniu w jednym momencie ustanowiło 432 608 uczniów z całej Polski. W tym roku staramy się go wspólnie pobić. Organizatorem i koordynatorem akcji jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w szkole”, a organizatorami poszczególnych akcji lokalnych – biblioteki szkolne, publiczne i pedagogiczne, szkoły oraz inne instytucje.
Dołączcie do nas! Weźcie udział w ogólnopolskiej akcji masowego czytania. Gorąco zachęcamy do udziału w akcji.
Na przestrzeni września 2016 r. – lutego 2017 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskim turnieju „Misja-książka!” zorganizowanym przez Wydawnictwo Ridero. Patronat honorowy nad konkursem objął Minister Edukacji Narodowej.
23 kwietnia 2017 r. przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jest to święto czytelnicze obchodzone przez UNESCO od 1995 roku. Ma na celu promocję czytelnictwa i edytorstwa, przypomina o zagadnieniach z zakresu ochrony własności intelektualnej oraz praw autorskich. W związku tym biblioteka szkolna ogłasza konkurs na opowiadanie lub wiersz na temat „Spotkanie z książką i z biblioteką”.
Czekamy na Wasze prace do 15 maja br. Można je nadsyłać na adres:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Konkursy biblioteczne, akcje i wystawy organizowane przez bibliotekę szkolną w roku szkolnym 2016/2017:
- Konkurs fotograficzny na „Najbardziej nietypowe miejsce, w którym można czytać książki”
- Wystawa – „Co czytali nasz nauczyciele?”
- Konkurs na „Czytelnika miesiąca”
- Wystawa – „Z życia biblioteki”
- Konkurs „Przetwory literackie”
- Wystawa – „Nowości biblioteczne”
- Akcja – „Podaruj bibliotece książkę”
- Konkurs pięknego czytania
- Konkurs recytatorski
- Udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Bibliologiczno-Informatologicznej
- Spotkanie z poetą
- Wystawa – „Książki zakazane”
- Spotkania z ciekawymi ludźmi
Współpracujemy z:
- MDK Rzeszów
- z filiami WiMBP z terenu miasta Rzeszowa
- lokalną prasą
- mediami
Przy bibliotece szkolnej działa Koło bibliologiczno-informatologiczne zrzeszające uczniów uzdolnionych wszechstronnie, chętnych do podejmowania nowych wyzwań zarówno w świecie czytelnictwa, jak i wśród innych dziedzin.
Strona 1 z 2
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- Następny artykuł
- koniec