Drukuj

ACz

W dniach 12-14 czerwca obchodziliśmy w naszej szkole Dni Krajów Niemieckojęzycznych.

Były to prezentacje i podsumowanie projektu „Po sąsiedzku, czyli nebenan – poznaj kraj Sąsiada”. W ramach projektu uczniowie poznawali kraj Sąsiada, jak również inne kraje, w których język niemiecki jest językiem urzędowym (zwanych umownie krajami DACHL: Deutschland, Austria, Conföderation Helvetia, czyli Szwajcaria i Liechtenstein) oraz przygotowywali metody prezentacji projektów.

 

Jedną z form prezentacji był przygotowany i przeprowadzony przez uczniów klas III df T i II g T dla uczniów klas młodszych Konkurs Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych (DACHL-Turbolandeskundewettbewerb) w formie Stationenlauf – „biegu z przeszkodami”: uczniowie w 3-osobowych Teamach, wyposażeni w DACHL-Turbolandeskundebeweisschein, czyli kartę obiegową, przemieszczali się od stacji do stacji, wykonując poszczególne zadania. I tak były np. stacje: „Wirf das Auge… („Rzuć okiem”) i rozpoznaj osobliwości i atrakcje na zdjęciach, „Pokaż język… niemiecki”: naucz się i wyrecytuj sentencję/powiedzonko/przysłowie, „Deutschlandpuzzle”, „Laufdiktat” (dyktando w biegu), „Buchstabensalat” – rozsypanka literowa, z której trzeba było ułożyć jak najwięcej wyrazów niemieckich oraz kulturoznawczy Online-Quiz.

 2

Deutschprofis

Oto zwycięzcy

DACHL-Turbolandeskundewettbewerb

 

1 miejsce: Team Deutsche Katze – 75 punktów

w składzie: Oliwia Pietryka, Klaudia Pelc, Wiktor Rękas

klasa I f T

2 miejsce: Team Mädchen – 68 punktów

w składzie: Weronika Błaszków, Wiktoria Grądzka, Sylwia Ziemba

klasa I f T

3 miejsce: Team Tiergruppe – 65 punktów

w składzie: Jakub Gołąb, Krzysztof Skwarek, Wojciech Staniszewski

klasa I c T

Tuż za Podium:

  1. Team Hund – 63 pkt
  2. Turboteam – 61 pkt
  3. Kekse – 60 pkt

W projekcie uczestniczyło aktywnie i kreatywnie bardzo wielu uczniów i bardzo trudno było wyłonić najlepszych.

Nagrody otrzymują:

Za projekt DACHL-Turbolandeskundewettbewerb – przygotowanie, przeprowadzenie i kompleksową obsługę logistyczno-organizacyjno-artystyczną:

wspaniali ludzie z klasy III df T: Gabriela Kozłowska, Marta Lozia, Dagmara Kot, Kamila Zielińska, Kasia Ziobro, Arek Dziura, Andrzej Florek, Filip Jasiewicz, Kamil Łoboda oraz Weronika Baczek i Irena Kurowska z klasy II e T, Weronika Dec, Natalia Drzał, Ania Weremińska i Remigiusz Rożek z klasy II c T.

W kategorii za najlepszą prezentację wizualną:

1 miejsce:

Karolina Łabaj i Wiktoria Bober z kl. I p LO – za plakat „Kraje niemieckojęzyczne”

2 miejsce:

zespół w składzie: Asia Grzelak, Zuzanna Dubiel, Karolina Ruszel, Michał Szajnar z klasy I p LO – za Prezi “Deutschland, Deutschland...”

ex auequo:

2 miejsce:

Klaudia Magryś z kl. III b T – za prezentację „Städte in Deutschland”

3 miejsce:

Ewa Burlikowska z kl. II p LO – za prezentację „Berühmte Leute”

Wyróżnienie specjalne:

Dominika Szczepanik i Żaneta Ziemniak z klasy I p LO – za plakat: Kraje niemieckojęzyczne”

W kategorii „Geschmacksache/kwesta smaku, czyli Deutsch od kuchni”

1 miejsce:

zespół z klasy II c T w składzie: Weronika Dec, Natalia Drzał, Ania Weremińska, Remigiusz Rożek za projekt „Szwajcarskie smaki” – za smakowitości do degustacji oraz prezentację

2 miejsce:

zespół z klasy III df T w składzie: Maciej Targosz, Eryk Chorzępa, Sebastian Decowski, Sebastian Socha za projekt: „Kuchnia bawarska”

Na specjalne wyróżnienie zasługują:

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.