Wejście główne
od ulicy Rejtana
Dziedziniec wewnętrzny
widok na segment główny i łącznik
Dziedziniec wewnętrzny
widok na łącznik i internat
Ranking Perspektywy 2021
Najlepsze Technika - Srebrna Szkoła
Lokalizacja
Kompleks dydaktyczny położony jest przy dogodnym węźle komunikacyjnym, w otoczeniu zieleni i przestrzeni
Zespół Szkół nr 2 w Rzeszowie
Kompleks dydaktyczny z zapleczem sportowym i internatem
Stawiamy na ekologię i energię z odnawialnych źródeł
Nowoczesne zaplecze sportowe
Dysponujemy nowoczesną bazą i zapleczem sportowym w postaci boisk i obiektów otwartych oraz hali sportowej
Oferta edukacyjna 2024/2025
Oferta edukacyjna Zespołu Szkół nr 2
VII Liceum Ogólnokształcące
1 T językowo -turystyczna
Technikum nr 2
1 R -> technik rachunkowości
Technikum nr 2 -> technik ekonomista
1B prawno-policyjna
Technikum nr 2 -> technik logistyk
1F - lotnicza lub wojskowa
Technikum nr 2 -> technik spedytor
1D - wojskowa

60 lat Rejtan

20190311 201544

Życie

(Franciszek Klimek)

Ta niezwykła myśl nie jest od prawdy daleka;

towarzyszy nam zresztą od wielu już lat:

Ten, kto ratuje życie jednego człowieka,

ratuje całą ludzkość.

Ratuje cały świat.

A ja dodam, choć sprawi to trochę kłopotu,

bo będę to powtarzał być może zbyt często:

Ten, kto życie jednemu uratuje k o t u,

uratuje tym czynem swoje człowieczeństwo.

W dniach 17-21 lutego uczniowie Zespołu Szkół nr 2 pod opieką nauczycieli – pani Jadwigi Filip i pani Agnieszki Czyżewskiej – organizują kocią akcję wspierającą działania Fundacji Felineus na rzecz kotów wolno żyjących i potrzebujących pomocy.

Jeśli możesz – zaadoptuj

Jeśli nie możesz zaadoptować – daj Dom Tymczasowy.

Jeśli nie możesz – zostań Wolontariuszem.

Pomóż nam pomagać.

Zachęcamy do okazania serca zwierzakom i konkretnej pomocy w formie datków, karmy (bardzo prosimy, żeby to nie była karma marketowa złej jakości, bo powoduje dolegliwości żołądkowe), koców, kojców, miseczek, kuwetek, drapaczków (mogą być lekko używane), witamin i innych kocich akcesoriów. Liczymy, że każda klasa włączy się w akcję.

Zamiast wydać na lizaka, wrzuć złociaka na kociaka.

Każda złotóweczka to pełna miseczka.

Pomysł uczczenia kotów specjalnym świętem powstał we Włoszech (ze wszystkich miast świata te zwierzęta najbardziej upodobały sobie Rzym, a zwłaszcza ruiny Koloseum, gdzie znajdują obecnie troskliwą opiekę).

Kot, jaki jest...

„Nawet najmarniejszy kot jest arcydziełem natury” – Leonardo da Vinci.

Kot jest wyjątkowym stworzeniem. Żyjąc z nim przez wiele lat pod jednym dachem, trudno go poznać. Potrafi być kochany i słodki, jednocześnie zachowując dystans do człowieka. Nie zawsze uświadamiamy sobie, że na kontynencie europejskim nie występują dzikie koty, poza bardzo już nieliczną populacją żbików i rysiów, a te, które zwykliśmy określać dzikimi, koty wolnożyjące, są kotami domowymi, które w jakichś okolicznościach straciły dom i udało im się przetrwać i przystosować (lub ich potomkowie).

Trochę historii.

Nie wszyscy wiedzą, że kot jest jedynym zwierzęciem, które samo się „udomowiło” – wybrało towarzystwo człowieka i niestety, często jego potomkowie płacą za to najwyższą cenę, padając ofiarami okrucieństwa, zabobonów, wypadków.

Pokłony kotom oddawano już w starożytności. Były szanowane i obdarzane szczególnymi względami, czczone jako święte zwierzę. Znajdowały się pod specjalną ochroną – za skrzywdzenie kota karano ludzi nawet śmiercią. Miały swoje grobowce. Już wtedy miały swoje święta. Pierwsze – w starożytnym Egipcie i Rzymie, tuż przed przesileniem wiosennym.

W historii Europy kocie losy były różne: w średniowieczu koty uznano za wcielenie szatana i bezlitośnie tępiono, kościół wydał nakaz zabijania tych zwierząt. Uratowała je... plaga szczurów.

Kot zaczął być uważany za zwierzę magiczne o tajemniczej naturze i stał się symbolem niezależności. Jest zagadką, która wciąż fascynuje człowieka.

Kocich fanów nie brakuje i dziś. Dlaczego je kochamy? Ponieważ potrafią odpłacić za nasze uczucie przyjaznymi gestami – delikatnym sposobem bycia i łaszeniem się. Często swoją mruczącą obecnością wypełniają samotne godziny człowieka.

„Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą.

Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.”

(PREAMBUŁA: Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. O ochronie zwierząt.)

„REWANŻ”
Ryszard Marek Groński

A kiedy pada deszcz

Bezdomne koty mokną –